Komerčný trh je v dnešnej dobe hlavne o súťažení a skloňovaní slova konkurencia. Nás však vo svete plnom rozdielností oveľa viac zaujíma zdieľanie skúseností a schopností, ktoré majú silu prinášať výnimočné výsledky. A práve o tom je spolupráca.
Dnes si už len ťažko predstavíme prácu alebo projekt, ktoré by nevyžadovali istú formu spolupráce. Pracovať aspoň s jedným ďalším človekom nás obohacuje o zážitky zo spoločného riešenia problému, zdieľania myšlienok, nápadov či schopností. Spolupráca posilňuje medziľudské vzťahy, zlepšuje pripravenosť na prijímanie iných názorov, riešenie konfliktov, umožňuje viesť vecné diskusie, buduje aj schopnosť vystúpiť zo svojej bubliny a pozrieť sa na situácie z viacerých pohľadov. A väčšinou prinesie niečo originálne.
Čo vznikne, keď sa spojí módny a grafický dizajnér, šperkárka a výrobca doplnkov, vizuálny umelec, fotografka a hudobné vydavateľstvo, architektka a brašniar alebo výrobca lokálnej kozmetiky a produktová dizajnérka? Odpoveď nachádzame v projektoch naprieč spektrom, v ktorom sa pohybujú hostky diskusie.
Prečo je potrebné spolupracovať budeme diskutovať s hostkami:
Ľubica Hustá
Kurátorka a publicistka. Je zakladateľkou a zároveň od roku 2009 riaditeľkou Bratislava Design Week. Založila a od roku 2017 pôsobí ako spolueditorka MAG D A mag, online magazínu o architektúre, dizajne a vizuálnom umení. Aktuálne je vedúcou Oddelenia kultúry MČ – Staré Mesto Bratislava.
Paulína Ebringerová
Mgr. art. Paulína Ebringerová, ArtD. (1988, Bratislava) pôsobí v oblasti prezentácie umenia, dizajnu a architektúry. Autorka kurátorsky predstavila verejnosti viac ako 40 výstav začínajúcich a etablovaných autorov na Slovensku, Česku, Londýne a v Belehrade. Absolvovala viaceré zahraničné medzinárodné mobility – Metropolitan Museum of Art New York a Stedelijk Museum Amsterdam. Je aktívna v oblasti odborných vzdelávacích podujatí zameraných na digitalizáciu architektonického dedičstva, presahových výstavných inštalácií a medziodborových diel. Rovnako je pedagogicky činná na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave v oblasti efemérnej tvorby a výstavných prezentačných činností. Kurátorka súťaže autorského dizajnu KOLABO.
Michala Lipková
Pôsobí ako vedúca Ústavu dizajnu FAD STU v Bratislave, kde zároveň vedie vertikálny ateliér so zameraním na produktový dizajn a interdisciplinárne spolupráce. Pôsobí v oblasti produktového a digitálneho dizajnu. Je spoluzakladateľkou občianskeho združenia Flowers for Slovakia a startupu Benjamin Button.
Moderuje Stanislav Krajči.
Žije a tvorí v Bratislave. Vyštudoval magisterský stupeň na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri IN – Ilony Nemeth. Okrem toho bol poslucháčom Kurátorských štúdií a jeden zo zakladateľov „verejnej obývačky živých tém” Kalab, kde sa venuje vystavovaniu diel študentov a študentiek VŠVU. Predtým pôsobil ako mediátor v Kunsthalle Bratislava. Dnes je súčasťou jadra otvorenej platformy Stojíme pri kultúre, v ktorej sa stretáva vízia širšej umeleckej a kultúrnej obce o kompetentnejšom, transparentnejšom a férovejšom fungovaní rezortu kultúry. Vo svojej tvorbe sa zaujíma o paradoxy medzi novými technológiami a objavmi a ich dopadom na myslenie jednotlivcov či život komunít.