Aktuálny program

Views Navigation

Udalosť Navigácie Zobrazení

Dnes

Herný kútik Lebo Mädveď
Lebo Mädveď

Lebo Mädveď vymýšľajú, navrhujú a vytvárajú vzdelávacie hry. Z ich dielne môžete poznať rôzne vzdelávacie mapové puzzle Mapucle Slovenska, Európy či celého sveta, zložené z geografických útvarov. Do našej dizajnovej zóny prinesú kopec hier, vďaka ktorým sa nielen zabavíte, ale aj niečo naučíte. Zahrať si môžete napríklad najstaršiu spoločenskú hru na svete Game of Ur alebo si môžete preskúšať vedomosti a skúsiť nezablúdiť na slepej mape Vysokých Tatier v špeciálnej aplikácii.

Detail akcie

God Save The Vinyl
Nu Spirit Night

Zberateľ a milovník vinylového zvuku, frontman kapiel Le Payaco a Sounds Like This, hudobník, ktorý zároveň pôsobil aj v množstve ďalších slovenských hudobných projektov. Piatkový večer vám svojou vinylovou selekciou spríjemní Tomáš Sloboda aka God Save The Vinyl.

Detail akcie

Jerguš Oravec
Nu Spirit Night

Jerguš Oravec, rodený Trenčan a multitalentovaný hudobník, ktorý je známy nielen ako sólový umelec, ale aj ako súčasť množstva projektov a kapiel, najmä bluesrockovej zostavy The Youniverse či Le Payaco. V jeho tvorbe je počuť blues, pop, garage rock, psychedelic rock, dirty funk, ale aj electro s atmosférou Pink Floyd, Jimiho Hendrixa, Franka Zappu, Deža Ursínyho a Jara Filipa. Počas piatkovej noci vymení gitaru za gramec a odpáli vás so svojou vinylovou selekciou.

Detail akcie

Kinet
Nu Spirit Night

DJ Kinet aka Rado Tomek, cez deň ekonomický novinár, večer DJ kvalitného Nu jazzu. Jeho hlas a eklektické selekcie môžete počuť každú nedeľu na Rádiu_FM v rámci večernej relácie Nu Spirit_FM. Majster selekcie kvalitnej hudby zahrá aj na Urban Markete – na počúvanie, aj do tanca.

Detail akcie

Urban Market Online: Bad Karma Boy

V roku 2021 sme kvôli pretrvávajúcej pandémii zorganizovali špeciálnu edíciu, netradične bez dizajnovej zóny. Urban Market Online priniesol sériu koncertov a diskusií o slovenskom dizajne a architektúre, ktoré ste mohli sledovať z bezpečia vlastnej obývačky.

Detail akcie

Urban Market Online: Tono S.

Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznejú rapové punchlines majstra slovných hračiek Antona Suchotu alias Tona S. a jeho temného “ja”. Na tomto špeciálnom (ale naozaj špeciálnom) koncerte spoločne odprezentujú skladby z ich posledného sólo (?) albumu Dr. Tono a Mr. Temnota.

Detail akcie

Urban Market Online: Felix

Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznejú tóny kapely Felix. Koncertné prevedenie albumu Koniec roka je súborom hudobných nápadov a miniatúrnych skladieb, ktoré na seba nadväzujú, majú jednotiace tempo, ale odlišujú sa od seba použitými zvukmi a kompozičným spracovaním. Skladby sú skôr melancholické a odrážajú obdobie autora Jakuba Tvrdíka, kedy sa mu nechcelo púšťať do veselších tém, ani tvoriť skladby s textami. Čisté, biele, minimálne.

Detail akcie

Looney Tunes

Dobré ráno pre ranné vtáčatá alebo večerníček pred spaním po piatkovej párty? Vráťme sa spolu do čias, kedy sme víkendové rána trávili pred telkou s obľúbenými kreslenými hrdinami. V 14tich groteskách Looney Tunes sa môžete tešiť na hviezdne obsadenie ako Bugs Bunny, Porky Pig, nezastaviteľný pštros a kojot Vili či Marvin Marťan.

Detail akcie

Tom & Jerry

Pohodlne sa usaďte a užite si dobrodružstvá najobľúbenenejšej kreslenej dvojice všetkých čias v 11tich klasických groteskách – Ako mačka dostala vyhadzov, Polnočná desiata, Predvianočná noc, Vystrašený kocúr, Problémy so psom, Tom a kráska, Vo vojnovom stave, Trpiaca mačka, Mačka na kuželkách, Operený priateľ, Osamelá myš a Mačacie bábätko.

Detail akcie

Jakub Spevák: Po funuse
literarnyklub.sk

Keď umrie člen rodiny, pozostalí nesmútia za zosnulým, ale nad svojimi premárnenými životmi. Ponárajú sa do svojich vlastných svetov a prevláda v nich pocit úzkosti. Po funuse neoznačuje len obdobie po pohrebe, ale aj prísť niekde príliš neskoro, kde nás už netreba. Po funuse je aj názov novely, debutovej knihy Jakuba Speváka, ktorý nám ju na Urban Market príde predstaviť. Moderuje Marek Hudec.

Detail akcie

Kapitalks: Sebaobrana v sexuálnom násilí / Čierne skrinky na Slovensku
literarnyklub.sk

V apríli tohto roka vyšla vo vydavateľstve KPTL útla kniha s názvom Black Box. Je to príbeh japonskej reportérky Šiori Itó, ktorú znásilnil kolega, vplyvný novinár s väzbami v politických kruhoch. Šiori sa rozhodla, že nedá na odporúčania príbuzných a polície, a svoj príbeh zverejní aj za cenu následkov. Na to, aby čelila nepochopeniu a ponižovaniu pri vyšetrovaní aj počas súdneho procesu, potrebovala obrovskú dávku odvahy. Nevzdala sa, vyhrala občiansky súd a vydala knihu, ktorá povzbudila nespočetné množstvo dievčat a žien k tomu, aby sa ani ony nenechali umlčať a domáhali sa spravodlivosti.

Detail akcie

ZRUŠENÉ: Čau o piatej s Nicol Hochholczerovou
literarnyklub.sk

Kniha, ktorá sa dá zhltnúť, no iba ťažko sa dá stráviť. Odvážny debut Táto izba sa nedá zjesť (2021) mladej autorky Nicol Hochholzerovej, ktorý sa zaoberá citlivou témou zneužívania, si za rok od svojho vydania získal mnoho čitateľov. Čo spočiatku vyzerá ako pomerne štandardný a nenápadný život dievčaťa v pubertálnom veku, to sa postupne mení na niekoľkoročný vzťahový kolotoč, z ktorého sa nedá len tak vystúpiť. Moderuje Marek Hudec.

Detail akcie

Slam poetry
literarnyklub.sk

Texty a vystúpenia, ktoré majú len málo mantinelov. Nenechajte si ujsť prehliadku performatívnej poézie, v ktorej sa môže človek prejaviť naplno akýmkoľvek spôsobom. Stand-up, rap, pantomíma, improdivadlo – bežné recitovanie to teda nebude! Existujú iba dve pravidlá – autorský text a žiadne kostýmy či rekvizity. Na pódiu sa stretnú majsterky a mastri slova Barbora Marková, Mária Ševčíková, Šimon Felenda a Tomáš Straka. Moderuje Robert Netuka.

Detail akcie

Bobsan

Ten DJ a producent, čo lieta ako tajfún na fixke po Bratislave s dvojtonovým reťazovým zámkom. Marek Bohunický aka Bobsan je producent elektronickej tanečnej hudby a skúsený párty DJ, ktorý je známy eklektickým a rýchlym mixovaním skladieb rôznych žánrov. Jeho sety sú selekciou inteligentnej elektroniky, ale sem tam vás prekvapí aj tým, že do nej "posadzí" takmer popovú hitovicu.

Detail akcie

Artist3

Otec Mirec aka Artist3 je uznávaný tanečník, známy za hranicami našej krajiny, milovník hudby, a tiež moderátor programu BezPózy_FM. Svoju lásku k hudbe pretavil do aktívneho DJ-ingu a ako ambasádor Universal Playground SOUND už stihol hrať napríklad vo Frankfurte, v Salzburgu, v Prahe či v rôznych známych slovenských kluboch.

Detail akcie

Urban Market Online: Lannne

Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznie fúzia živej organickej hudby a moderného syntetického zvuku inšpirovaného hiphopovým groovom. Juraj Peták sa s jeho aktuálnym projektom Lannne cez sólovú gitaru vracia k svojim koreňom, ktoré spojil s láskou k elektronickej produkcii v podobe veľkých beatov a pulzujúcich basových liniek.

Detail akcie

Urban Market Online: 52 Hertz Whale

Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznejú tóny osamelej veľryby, ktorá ako jediná dokáže vydávať zvuk konkrétnej frekvencie. 52 Hertz Whale je bratislavský projekt pomenovaný po najsmutnejšom tvorovi plávajúcom v oceáne. Slovenská scéna nie je v ich žánri príliš veľká. 52 nie sú dosť tvrdí ani dosť popoví, na to aby zapadli do jedného alebo druhého tábora, na ktorý sa aktuálne upiera pozornosť. Aj napriek osamelosti na scéne si vytvorili status jedinečnosti. Ich hudba sa dá len ťažko zhrnúť do jedného žánru. Je nahnevaná, divoká a melancholická, preplnená energiou a netrpezlivosťou.

Detail akcie

Urban Market Online: Isama Zing

Z bývalej Cvernovky na Svätoplukovej ulici – Pradiareň 1900 sa rozoznejú rôznorodo poprepájané žánre súčasnej elektronickej hudby v podaní klubového projektu Jonatána Pastirčáka. Kombinácia modulovaných field recordings s industriálnymi beatmi a krehkými melódiami nepriamo ilustruje dozvuk civilizačnej strojovosti, ktorá sa v tvorbe Isama Zinga organicky rozdeľuje a znovu spája v celok skladieb. Koncert vyšperkovaný glitchovým vizuálom v réžii Damiána Pastirčáka “is ”.

Detail akcie