1. Udalosti
  2. Podium
Dnes

Edudrama: O rukavičke

Podium

V dedkovej rukavičke je miesto pre všetky zvieratká! Na novom ukrajinskom tanečno-divadelnom predstavení v podaní EDUdrama si deti vyskúšajú tance z celého sveta, zažijú kopu radosti a zistia, že kamarátmi môžeme byť, aj keď máme málo miesta.

Detail akcie

Slava Ukrajini

Podium

Keď tento rok vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu opustilo niekoľko stoviek tisíc obyvateľov svoje domovy, mnoho z nich odišlo hľadať svoj dočasný domov aj na Slovensko. Stali sa súčasťou našich životov, našej každodennosti. Slava Ukrajini!

Detail akcie

Polievka súdržnosti

Podium

Ochutnajte kúsok ukrajinskej kuchyne a porozprávajte sa s ukrajinskými tetuškami, ktoré ju pre vás s láskou navarili. Okrem bohatého kultúrneho programu „Made in Ukraine“ budete mať možnosť počas celého dňa vyskúšať tradičnú polievku a malé pochúťky.

Detail akcie

Judith Vanistendael o svetovom komikse Ako Dávid prišiel o hlas

Podium

Predstavenie grafického románu Ako Dávid prišiel o hlas od belgickej autorky a ilustrátorky kníh pre deti Judith Vanistendael, ktorého slovenský preklad vyšiel tento rok vo vydavateľstve BRAK. Grafický román zachytáva rodinné vzťahy na začiatku veľkého tresku. Čo po ňom nasleduje? To i mnoho ďalšieho sa dozviete na diskusii s autorkou, ktorú moderuje Martin Boszorád.

Detail akcie

Richard Stanke číta z knihy Traja kamoši a fantastický zázrak

Podium

Úspešná séria kníh o fakticky fantastických kamošoch pokračuje. Juraj Králik dosť podrástol a má úplne opačné problémy, ako v prvej knihe. Cíti, že dospieva a že pozornosť rodičov sa až prehnane sústredí napríklad na jeho osobnú hygienu. Vyzerá to, že jeho kamoška Laura s ním úplne prerušila spojenie, čo mu len zhoršuje náladu. Juraj, Laura a Jožino – Tigria noha začnú nenápadne prežívať podobné starosti, ako dospelí. Žiarlivosť aj urazenosť ešte viac zamotá záhadu miznúcich mačiek aj jazvečíka Starého Ďábla. A práve traja zvierací kamoši pomôžu deťom spomenúť si, ako situáciu dokázali vyriešiť v minulosti.

Detail akcie

Kapitalks: Literatúra a futbal

Podium

Ako súvisí literatúra s futbalom? Kedy a kde sa objavili futbalové podujatia v literárnych dielach? Majú spisovatelia niečo spoločné s futbalom? O tom i o inom sa budú rozprávať športoví fanúšikovia, ale i literárni nadšenci a autori Daniel Majling, Vladimír Barborík a Tomáš Hučko. Moderátorom podujatia je literárny vedec a vysokoškolský pedagóg Peter Darovec. Tí čoskoro pochopia, že kopček zmrzliny a ľudskosti vie ulahodiť najmä tým, ktorí si kvôli svojej inakosti hľadajú porozumenie len veľmi ťažko. Poď aj ty spolu s nimi zistiť, že aj keď niekto nezapadá do priemeru, vie si nájsť vynikajúcich priateľov. Autorkami knihy sú Zuzana Líšková a Mária Kralovič.

Detail akcie

Persepolis: túžba po slobode v Iráne

Podium

Diskusia s iránskou stand-up komičkou Nasi Motlagh o súčasnej situácii v Iráne, ale tiež o prvom slovenskom súbornom vydaní autobiografického komiksu Persepolis, ktorý u nás vyšiel len nedávno. V knihe sa spolu s autorkou Marjane Satrapi prenesiete do jej detstva a dospievania v Iráne, do obdobia islamskej revolúcie aj vojny s Irakom, až do jej odchodu na francúzske gymnázium vo Viedni a pokus o návrat do vlasti.

Detail akcie

Robo Roth číta z knihy Opice z našej police

Podium

Herec Robert Roth prečíta úryvky z knihy Opice z našej police od majsterky humoristickej literatúry pre deti Kristy Bendovej. Príbeh pätnástich opičiek, troch podarených bračekov, ich trpezlivej a láskavej mamy a milujúcich starých rodičov vtiahnu čitateľa do ríše ľudských výmyslov, hier a dobrodružstiev. Bonusom knihy je tajná reč jednej z opičiek, ktorá má neuveriteľnú čarovnú moc.

Detail akcie

Slovensko očami našich susedov: Gogola, Tabery, Czinki

Podium

Ako sa Poliaci, Česi a Maďari pozerajú na Slovákov a našu spoločnosť? Čo všetko nám, domácim, uniká? A prečo môže byť práve ich pohľad pre nás prínosný? O tom, ale tiež o svojich knihách s touto tematikou sa budú zhovárať šéfredaktor týždenníka Respekt Erik Tabery, autor knihy Bratislavské metro Ferenc Czinki a autorka novej knihy Ufo nad Bratislavou Weronika Gogola. Moderuje Michal Hvorecký.

Detail akcie

Vox Populi / Bookstagrameri o najlepších knihách 2022

Podium

Diskusia s poprednými slovenskými bookstagramerkami @hana.zet, @ivanka_ifik, @arvonkine_knihy a @kniznica_u_veron o najlepších knihách tohto roka, ale i o tom, ako Instagram či iné sociálne siete v súčasnosti ovplyvňujú knižný trh a mienku (slovenských) čitateľov. Podujatie moderuje Alexandra Jurišová. Nezľaknite sa! I tieto pojmy sa dajú zrozumiteľne vysvetliť. Presvedčte sa o tom sami. Diskusiu moderuje Monika Kompaníková.

Detail akcie

Helena Krajčiová číta z knihy Zimná zmrzlináreň

Podium

Keď si ctihodná pani Mráziková splní svoj dávny sen a otvorí Zimnú zmrzlináreň, mnohí si ťukajú na čelo. Po čase sa však ukáže, že to vôbec nie je taký bláznivý nápad. Oveľa dôležitejšie ako úspech je skupina pozoruhodných priateľov, ktorých pani Mráziková postupne spozná.

Tí čoskoro pochopia, že kopček zmrzliny a ľudskosti vie ulahodiť najmä tým, ktorí si kvôli svojej inakosti hľadajú porozumenie len veľmi ťažko. Poď aj ty spolu s nimi zistiť, že aj keď niekto nezapadá do priemeru, vie si nájsť vynikajúcich priateľov. Autorkami knihy sú Zuzana Líšková a Mária Kralovič.

Detail akcie