Spoznajte Wall Street starej Bratislavy na komentovanej prehliadke

Text:

Vedeli ste, že aj Bratislava mala na prelome 19. a 20. storočia svoju Wall Street? 

Vydajte sa s nami na jedinečnú prechádzku, na ktorej spoznáte miesta, kde pôsobili najvýznamnejšie banky a sporiteľne – vrátane budovy banky, v ktorej sa bude konať zimný Urban Market. V súčasnosti je budova uzavretá verejnosti, no počas zimnej edície budete mať jedinečnú príležitosť do tohto pokladu mestskej architektúry nahliadnuť. 

Počas jej prehliadky vás vezmeme aj na miesta, ktoré od jej postavenia nikdy neboli sprístupnené verejnosti a nedostane sa tam ani bežný návštevník Urban Marketu – nenechajte si to ujsť! 

PREHLIADKA BUDE POZOSTÁVAŤ Z 2 ČASTÍ:

  • PRECHÁDZKA (exteriér, cca 60 min.) s turistickou sprievodkyňou Lubou Solanovou

Najprv sa spoločne vyberieme na prechádzku medzi bankovými palácmi, ktoré odhalia príbehy výnimočných osobností zo sveta financií. Dozviete sa aj, ktorý známy slovenský básnik dal prednosť literatúre pred mamonom, či kto bol prvým slovenským multimilionárom v Amerike.

  • PREHLIADKA BUDOVY (interiér, cca 60 min.) s Monikou Uríčkovou z ČSOB, ktorá pozná každý tajný kút budovy banky na Štúrovej.

Potom sa presunieme do interiéru budovy banky, unikátnych priestorov, ktoré za svoju 100-ročnú históriu nikdy neboli sprístupnené verejnosti. Ide o jedinečný interiér členov predstavenstva banky so zachovanými pôvodnými prvkami vybavenia s nádychom Prvej republiky. Nazrieme aj do tajomných bankových trezorov, ktoré ste mali doteraz možnosť vidieť len vo filmoch. Počas prehliadky sa dozviete, kto bol autorom projektu stavby, kto sa podieľal na výzdobe fasády, čo skrývajú krby, ale aj z čoho sú vyrobené atypické svietidlá.

PREHLIADKOU VÁS BUDÚ SPREVÁDZAŤ:

LUBA SOLANOVÁ 

Luba je turistická sprievodkyňa, ktorá sa narodila a vyrastala v Bratislave. Miluje svoje rodné mesto a po posledných 14 rokoch strávených v Belgicku sa rozhodla vrátiť a pomôcť návštevníkom spoznať toto krásne mesto. Rada sa podelí o svoje poznatky o histórii mesta. Povie vám niekoľko zaujímavých príbehov súvisiacich s mimoriadnymi osobnosťami, ktoré tu žili, a ešte oveľa viac!

www.lubasolanova.sk/

MONIKA URÍČKOVÁ

Monika pracuje v ČSOB už 21 rokov a vie o všetkom, čo sa v banke pohne. Prešla si niekoľkými pozíciami – začínala ako pobočková pracovníčka v pokladni (asi preto tá fascinácia trezormi), neskôr bola internou lektorkou, podieľala sa na rekonštrukciách a výstavbách nových pobočiek, v súčasnosti realizuje hlavne dispozičné zmeny zariadenia a sedenia zamestnancov centrály. Monika sleduje najnovšie interiérové inovácie, ktoré kladú vysoký dôraz na ochranu životného prostredia. Je presvedčená, že niekedy je dôležité pustiť sa aj do realizácií, ktoré na prvý pohľad nemajú s bankou nič spoločné. Nenechá si ujsť žiadnu akciu podporujúcu lokálnych dizajnérov a predajcov potravín.

📍 Wall Street starej Bratislavy sa koná v rámci zimnej edície Urban Marketu | Urban Market 2023 (Winter Edition) | 8. 12. – 10. 12. 2023 | budova banky, Štúrova 5, Bratislava. Sledujte nás aj na Facebooku: bit.ly/UM23WinterEdition

📍 KEDY?

  1. turnus – sobota 9. 12. | 10:00

  2. turnus – sobota 9. 12. | 15:00

Dĺžka prehliadky | cca 2 hodiny

📍 KDE?

Miesto stretnutia: Námestie Ľudovíta Štúra, pri súsoší Štúrovcov

Počas prehliadky sa spoločne presunieme do budovy banky na Štúrovej 5, kde prehliadku aj ukončíme.

📍 VSTUPNÉ

6€ – súčasťou vstupenky je aj denný vstup na Urban Market, platný v sobotu 9. 12.

Kapacita jednotlivých prehliadok je limitovaná (15), preto odporúčame zakúpiť si vstupenku vopred v PREDPREDAJI

Mohlo by vás zaujímať

mini in: Nada

Mäkkučké. Huňaté. Nápadité. S pletenými kabelkami Nada sa v dave nestratíte. Ak máte rady výrazné doplnky, túto značku by ste určite mali skontrolovať. Nina Majerov vyrába svoje produkty ručne v spolupráci s mamou Dadou, ktorá ju všetko naučila. Značku Nada Nina spustila v maturitnom ročníku – popri učeniu sa na skúšky plietla, pripravovala grafiku, texty a ďalšie nutnosti, aby mohla svetu predstaviť svoje produkty. Okrem kabeliek má už dnes v portfóliu aj vankúše a plánuje aj ďalšie novinky. Okrem maminy Nine so značkou pomáha aj kamarát Alex, ktorý všetky produkty krásne nafotil a na markety chodí vypomáhať kamarátka Martina. 

Čítať viac

mini in: Biela Laba

Možno aj vás na Urban Markete zaujali šálky a ďalšie keramické výrobky s milými kresbami. Pod značkou Biela Laba ich tvorí Katka Jakubčinová a v jej portfóliu nájdeme úžitkovú kameninu a keramické brošne. Tvorbe sa venuje od roku 2014, značku Biela Laba rozvíja od 2019.

Čítať viac

Eva a Zuzana z Tender November: Na zipsy na tričkách sme dodnes nemali jedinú reklamáciu

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie tričko na dojčenie? Ak navštevujete Urban Market, je dosť možné, že odpoveďou je Tender November. Vkusné, v krásnych farbách, z organickej bavlny a v kvalitnom prevedení, ktoré vydrží roky. To vám dosvedčia dnes už stovky spokojných zákazníčok. Tender November však už dnes ponúka ďaleko viac. S Evou a Zuzanou sme sa porozprávali o začiatkoch značky, ako fungujú ich kolekcie na pre-order, aj prečo by radšej neradili podnikať s textilom.

Čítať viac