URBAN MARKET 2023
(SPRING EDITON)

Informácie pre návštevníkov

Urban Market je jedinečným, kultúrno–spoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnový trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu lokálnej autorskej profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý sprievodný program, kreatívne aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste. 

Urban Market 2023 (Spring Edition)
Urban Market ide po prvýkrát do Jurkovičovej teplárne! Už v máji sa stretneme v tomto výnimočnom industriálnom priestore v novovznikajúcom downtowne Bratislavy na prehliadke autorského lokálneho dizajnu a tvorby. Nebude chýbať ani bohatý program pre deti a dospelých a Urban Food Park – to všetko v okolitom zelenom areáli SKY PARKu s jedinečnou architektonickou scenériou. 

Jarný Urban Market bude o príbehoch

Stretávame sa pravidelne, no možno sa až tak nepoznáme. Vidíme známy dizajn, za ním známu usmiatu tvár – no poznáme ich príbeh?

Celý svet okolo nás je zložený z príbehov. Príbehy sa rozprávali od nepamäti – slúžia ako prostriedky prenosu vedomostí a tradícií, tvoria základ poznania ľudstva. Nejde iba o nevinnú hru pre deti, s príbehmi sa stretávame počas celého nášho života. V dnešnej online dobe ešte o niečo viac, keďže sme neustále bombardovaní z každej strany. Každý má svoj príbeh a chce ho svetu povedať.

My chceme počuť tie vaše, a preto jarný Urban Market bude o príbehoch – 
* príbehoch dizajnu, jeho autorov a autoriek, 
* príbehoch, ktoré viedli k tvorbe, 
* príbehoch o náhodách a nehodách, 
* príbehoch, ktoré inšpirovali a motivovali, a môžu ďalej inšpirovať a motivovať
… alebo len pobaviť!

Je nesmierne dôležité, aby sa o nich rozprávalo – rozprávanie je totiž silným nástrojom, ktorý môže priniesť poučenie, nápad či návod, ako meniť seba či svet k lepšiemu.

Jurkovičova tepláreň

Jurkovičova tepláreň je stará funkcionalistická budova, ktorá bola pôvodne navrhnutá architektom a zakladateľom modernej architektúry na Slovensku – Dušanom Jurkovičom.

Budova bola vybudovaná vo vtedajšej industriálnej časti Bratislavy v areáli rafinérie minerálnych olejov Apollo. Najstaršiu časť areálu dokončili v roku 1942. Krátko na to, v roku 1944 počas 2. svetovej vojny, sa areál rafinérie stal terčom útoku. Bombardovanie zasiahlo a čiastočne zničilo aj budovu novej teplárne.

Po rekonštrukcii v roku 1945 sa podarilo obnoviť časť výroby rafinérie. Tá pokračovala ako výrobný priestor rozvíjajúceho sa Slovnaftu až do roku 1963, kedy bola asanovaná. Jedinou zachovanou budovou z tohto obdobia je práve budova Jurkovičovej teplárne. Prevádzka teplárne bola koncom 20. storočia ukončená, následne niekoľko rokov chátrala. V roku 2008 ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

Rekonštrukcie sa tepláreň dočkala v roku 2018, kedy spoločnosť Penta Real Estate získala povolenie na jej revitalizáciu. Tá bola koncipovaná tak, aby pôvodné časti boli zachované a viditeľné. Budova bola však značne poškodená. Odborníci museli prejsť celú fasádu – tehlu po tehle – a v prípade, že niektorá bola v nevyhovujúcom stave, museli ju vymeniť. Zachovaných bolo presne 31 736 tehál z pôvodnej fasády, z ktorých mnohé boli využité v interiéri po rekonštrukcii.

V interiéri zas architekti využili voľný priestor tak, že doň bezkontaktne vložili novú konštrukciu, vďaka ktorej vznikli nové plochy a podlažia. Dalo by sa povedať, že podobne ako v prípade obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu, ide o princíp budovy v budove.

Jurkovičova tepláreň je súčasťou areálu SKY PARK, novovznikajúcej mestskej štvrte Bratislavy, a slúži ako sídlo kaviarne, reštaurácie WERK, galérie DOT. Contemporary Art Gallery a coworkingového centra BASE. Je obkolesená veľkým zeleným parkom a rezidenčnými vežami, ktoré navrhol ateliér svetoznámej architektky Zahy Hadid. 

Tešíme sa na vašu návštevu!

MIESTO KONANIA:
Jurkovičová tepláreň – SKY PARK by Zaha Hadid
Bottova 1, 811 09 Bratislava – Staré Mesto

DÁTUM KONANIA:
12. – 14. 05. 2023

OTVÁRACIE HODINY*:
Piatok | 12. 05. 2023 | 16:00 – 20:00
Sobota | 13. 05. 2023 | 11:00 – 20:00
Nedeľa | 14. 05. 2023 | 11:00 – 18:00
*zmena otváracích hodín vyhradená

Stiahnúť program

Program

  1. Udalosti
  2. Featured

Views Navigation

Udalosť Navigácie Zobrazení

Dnes