Dnes

Lucia Molnár Satinská: Milý tato, listy z tohto sveta

Oáza

Keď zomrel Július Satinský, jeho dcéra Lucia mala 16 rokov. Aby sa vyrovnala so stratou, rozhodla sa mu písať listy. Listy z tohto sveta. O tom, ako jej chýba, o spomienkach na detstvo, o tom, čo všetko sa s jeho dielom dialo. Tento rok uplynie od smrti Júliusa Satinského 20 rokov a Lucia sa rozhodla svoje listy zverejniť. Ako píše v poslednom liste: „Venujem ich čitateľstvu na Tvoje okrúhle smrtiny. Autorka týchto listov nezomrela, len už neexistuje. Ani svet, v ktorom sme žili my dvaja spolu, už neexistuje. Pre mňa sú dnes tieto listy nečakane spomienkou nielen na Teba, ale aj na ten svet."

Detail akcie

Kristína Prablesková

Oáza

Rodáčka z Nitry Kristína Prablesková je speváčka a klaviristka s pôsobivým hlasom. Jej skladby, ktoré sú syntézou popu, folku, džezu a klasických vplyvov, prenikli do duše nejednému poslucháčovi. Kristína tentokrát svoje piesne predstaví sólo, v sprievode piana.

Detail akcie

Virtuálny portrét Janka Kráľa: Palo Bálik, András Cséfalvay, Dana Podracká

Oáza

Literárne informačné centrum vydalo pri príležitosti 200. výročia narodenia básnika Janka Kráľa dve identické knihy, v slovenčine a v angličtine: Narodil som sa pre nepokoj / I was not Born for Quiet. Dodnes však presne nevieme, ako Janko Kráľ v skutočnosti vyzeral. Z dostupných popisov jeho vzhľadu preto dizajnér knihy Palo Bálik vytvoril metafyzickú podobizeň v digitálnom nástroji Metahuman Creator. Viac o procese tvorby podobizne Janka Kráľa, ale aj o celkovej práci na knihe, sa dozviete v diskusii, ktorú moderuje editorka knihy Dana Podracká.

Detail akcie

Mona Lisa – príbeh výnimočného diela

Oáza

Ktorý obraz považujete za najznámejší na svete? Je to Mona Lisa od Leonarda? Prečo je taká vzácna? Je skutočne až taká jedinečná? Vypočujte si príbeh tohto výnimočného diela. Porozprávame sa o umení a popritom si namaľujeme Monu Lisu tradičnou technikou maľby na sklo. Rozpráva a workshop vedie Sylvia Pabst, kunsthistorička, výtvarníčka a storytellerka zo spolku Príbehom na stope.

Detail akcie

Michal Baláž: Iba Fišer!

Oáza

Čo urobíte, keď vám zhorí duša? Hlavnému hrdinovi (volajme ho Fišer) zo dňa na deň zhorí duša a teraz musí skúsiť žiť bez nej. Absurdno-realistický román o tom, ako sa z človeka, ktorý dozrieva, vytráca akási bližšie nedefinovateľná energia, je rozprávaný cynickým rozprávačom, ktorý neberie vážne skoro nič a najmenej seba samého. So scenáristom, dramaturgom a komiksovým nadšencom Michalom Balážom bude o jeho prozaickej novinke diskutovať Zuzana Dušičková.

Detail akcie

Predvianočný kvíz o meste, tradíciách a dizajne

Oáza

Nečaká vás žiadna skúška z chémie či fyziky, testovať však budeme vedomosti krčmové, záhradkárske a aj tie kultúrne. Čakajú vás otázky na rôzne témy, zaujímavé ceny a samozrejme kopec zábavy a nových poznatkov. Kvízom vás bude sprevádzať ostrieľaný kvízmajster z Novej Cvernovky Ján Ondrej.

Detail akcie

Dážďovky – workshop pre deti

Oáza

Detský workshop s Dážďovkami! Nie, nebudú živé. Budú knižkové! Papierové. Písmenkové. Alebo žeby z plastelíny? Príďte sa s deťmi zabaviť na tému dážďovky, písanie a tak trochu aj montessori. Workshop povedie Lucia Šukolová, autorka úspešného leporela pre deti s názvom Dážďovky, v ktorom sa dozviete, prečo sa dážďovky vlastne nazývajú dážďovkami. Podujatie je určené pre deti približne od troch do šiestich rokov a ich rodičov. Dávno vypredaná knižka sa teraz aj pokrstí, keďže konečne vychádza v dotlači.

Detail akcie

Básne SK/CZ 2022: uvedenie zborníka

Oáza

Slávnostné uvedenie čerstvého knižného zborníka najväčšej československej básnickej súťaže Básne SK/CZ 2022. Zbierku najlepších textov 12. ročníka súťaže uvedieme za účasti poroty i tohtoročných finalistov a finalistiek, ktorí prečítajú ukážky zo svojej tvorby. Moderuje Michal Tallo.

Detail akcie

Anton Heretik – prezentácia knihy Dobro

Oáza

Diskusia s psychológom a spisovateľom Antonom Heretikom o jeho novej knihe Dobro. Príbehy zo psychoterapie. Približuje príbehy trinástich klientov, ktorých sprevádzal počas psychoterapie pri hľadaní dobra – ich vlastnej múdrosti, ktorá im môže pomôcť zvládať duševné ťažkosti, životné problémy či zložité vzťahy. Terapeut je fascinovaný rôznorodosťou pováh i osudov a odhodlaním hľadať zmysel života. Podujatie moderuje Dado Nagy.

Detail akcie

Rýchlokurz geniality

Oáza

Diskusia s autorom knihy Rýchlokurz geniality Ľudovítom Ódorom. Kniha prevádza tými najdôležitejšími trendmi súčasnosti aj budúcnosti, akými sú napríklad kvantová mechanika, HDP, príjmové rozdiely, starnutie populácie, fungovanie počítačov či nekonečno.

Nezľaknite sa! I tieto pojmy sa dajú zrozumiteľne vysvetliť. Presvedčte sa o tom sami. Diskusiu moderuje Monika Kompaníková.

Detail akcie