Jurkovičova Tepláreň: Príbeh ikony zlatej industriálnej éry Bratislavy

Text:

Urban Market ide po prvýkrát do Jurkovičovej Teplárne. Prečítajte si viac o tomto výnimočnom industriálnom priestore. 

Jurkovičova Tepláreň je dnes súčasťou bratislavského staromestského diania. Kedysi by ste sem však len tak nezavítali – nachádza sa na mieste
bývalej priemyselnej štvrte. V minulosti totiž slúžila ako moderné závodné zariadenie vtedajšej rafinérie minerálnych olejov Apollo.

Je to Jurkovič? Je!
Za pôvodného autora návrhu starej funkcionalistickej budovy teplárne je považovaný architekt a zakladateľ modernej architektúry na Slovensku Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho tvorbu určite dobre poznáte. Medzi jeho najvýznamnejšie stavby sa bezpochyby radí Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom, v Bratislave môžete okrem Jurkovičovej Teplárne obdivovať napríklad budovu Sanatória Koch na Partizánskej ulici či Legiodomy na Ursínyho ulici.

Zaujímavosťou však je, že pán architekt Jurkovič nezanechal žiaden písomný dôkaz o autorstve stavby. Budova
nesie charakteristické prvky jeho tvorby a vznikla v jeho poslednom tvorivom období, kedy spolupracoval so Západoslovenskými elektrárňami. Dôkazy neexistujú, no experti na jeho tvorbu nepochybujú, že za podobou teplárne stojí práve on. 

Neľahké začiatky
Silocentrála bola postavená v roku 1942 a krátko na to, 16. júna 1944, sa areál Apolla stal terčom náletu amerického letectva. Okrem rafinérie, ktorá bola ich hlavným cieľom, zasiahlo bombardovanie aj Zimný prístav a Štefánikov most (dnes Starý most). Za necelých 10 minút dopadlo na mesto takmer 370 ton bômb. 

Útok zasiahol až 80% závodu a čiastočne poškodil aj budovu novej teplárne. V roku 1945 prebehla rekonštrukcia, vďaka ktorej sa podarilo obnoviť aspoň časť výroby rafinérie. 

Teplo aj do vašich domovov
Od roku 1953 fungovala silocentrála zároveň ako elektráreň a tepláreň pod názvom Tepláreň Bratislava I. Horúcu paru poskytovala do priľahlých tovární, ale aj do siete centrálneho vykurovania mnohých budov v Starom meste či nových sídlisk, napríklad aj do oblasti 500 bytov. S vývojom technológií a zmenou paliva Tepláreň neustále rozširovala výrobu.

Rafinéria pokračovala ako výrobný priestor rozvíjajúceho sa Slovnaftu až do roku 1963, kedy bola asanovaná. Je to až zázrak, že jedinou zachovanou budovou z tohto obdobia bola práve Jurkovičova Tepláreň. 

Ikona architektúry
Ani ju však neminul častý osud industriálnych budov, a keď bola koncom 20. storočia jej prevádzka ukončená, niekoľko nasledujúcich rokov chátrala. Napriek tomu, že budova bola čoraz v horšom stave, bola považovaná za priam architektonickú ikonu. V roku 2008 začalo svitať na lepšie časy – objekt bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Tehlu po tehle
Rekonštrukcie sa Tepláreň dočkala v roku 2018, kedy spoločnosť Penta Real Estate získala povolenie na jej revitalizáciu. Tá bola koncipovaná tak, aby všetky pôvodné časti ostali viditeľné a zachované spolu s rukopisom Dušana Jurkoviča. 

Budova bola však značne poškodená. Odborníci museli prejsť celú fasádu – tehlu po tehle – a v prípade, že niektorá bola v nevyhovujúcom stave, museli ju vymeniť. Zachovaných bolo presne
31 736 tehál z pôvodnej fasády, z ktorých mnohé boli využité v interiéri po rekonštrukcii.

V interiéri architekti využili voľný priestor tak, že doň vložili novú konštrukciu, ktorú odsadili od fasád. Vďaka tomu sa celý objekt staticky stabilizoval, a zároveň tak vznikli nové plochy a podlažia. Využil sa podobný princíp ako v prípade obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu – princíp
budovy v budove.

Na projekte participovali tri architektonické a projekčné ateliéry. Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP boli zodpovední za architektúru adaptácie interiérových priestorov, PAMARCH za obnovu plášťa budovy a štúdio Perspektiv navrhlo flexibilné kancelárie BASE.

Rekonštrukcia sa stretla s uznaním nielen širokej, ale aj odbornej verejnosti. V roku 2022 získala Jurkovičova Tepláreň Cenu Dušana Jurkoviča a ocenenie v medzinárodnej súťaži Architecture Master Prize Award, kde zvíťazila v kategórii Industriálne stavby. Na tomto podujatí v španielskom Bilbau uspela ako vôbec prvý projekt zo Slovenska.

Čo nájdete v Jurkovičovej Teplárni v súčasnosti?
Jurkovičova Tepláreň je súčasťou areálu SKY PARK, novovznikajúcej mestskej štvrte hlavného mesta, a zmenila sa z industriálneho zariadenia na komunitný priestor. Je sídlom coworkingového centra BASE, Alto Real Estate a rôznych firiem, zájsť môžete do reštaurácie WERK či galérie DOT. Contemporary Art Gallery a ich kaviarne. Je obkolesená veľkým zeleným parkom a rezidenčnými vežami, ktoré navrhol ateliér ikony a prvej dámy svetovej architektúry Zahy Hadid. 

A v máji tam nájdete aj Urban Market! 
V rámci jarnej edície pre vás v spolupráci s Alto Real Estate pripravujeme aj špeciálny program:

  • na komentovaných prehliadkach Jurkovičovej Teplárne spoznáte príbeh tejto architektonickej ikony a dostanete sa na miesta, ktoré nie sú bežne dostupné širšej verejnosti. S odborným výkladom vás prevedú Dušan Ševela a Erik Páleš z Alto Real Estate, ktorí stáli pri celej rekonštrukcii budovy. 
  • spoločne sa vyberieme aj na exkluzívne vyhliadky – dostaneme sa na najvyšší bod jednej z rezidenčných veží SKY PARK – prekonáme celkom 31 podlaží. Popri tom sa dozvieme aj pár architektonických zaujímavostí o projekte. 

Upozorňujeme, že kapacita prehliadok/vyhliadok je limitovaná, preto odporúčame zakúpiť si vstupenku vopred – v cene je zahrnutý aj jednodňový vstup na Urban Market 2023 (Spring Edition), platný v deň prehliadky/vyhliadky).

VIAC INFO A PREDPREDAJ:
Komentované prehliadky Príbeh Jurkovičovej Teplárne – klik TU.
Vyhliadky Pohľad zo SKY PARKu – klik TU.

Všetky informácie o programe a sprievodcoch nájdete v evente na Facebooku.

Prehrať video

Mohlo by vás zaujímať

mini in: difrens

Jakub Krkoška založil značku merino oblečenia difrens spolu so svojou partnerkou Luciou. E-shop im funguje od prelomu rokov 2022/2023, ide teda o naozaj mladú značku, v ktorej sa o všetko starajú sami – od prevádzky e-shopu, výberu dodávateľov, cez návrhy strihov, dizajny až po marketing, komunikáciu so zákazníkmi či logistiku. Už čoskoro sa po prvýkrát predstavia aj na Urban Markete!

Čítať viac

Vyznáte sa v udržateľných produktoch?

Udržateľnosť v odevnom priemysle sa za ostatné roky dostala z úzadia do centra pozornosti. Na výber máme neporovnateľne viac možností. Recyklované materiály, organické materiály, zodpovedné zdroje a k tomu množstvo certifikátov a ochranných známok. Zorientovať sa v nich však vôbec nemusí byť ľahké. Prinášame vám preto prehľad najčastejších výrazov, s ktorými sa môžete pri nákupe stretnúť.

Čítať viac

mini in: YOGINESS

YOGINESS patrí medzi obľúbené značky oblečenia a doplnkov pre ženy (nielen) na šport. Značku v roku 2016 založili Jaroslava a Kristína, ktoré oblečenie navrhujú, venujú sa marketingu aj tvorbe obsahu na sociálne siete vrátane fotiek a videí.

Čítať viac