Jurkovičova Tepláreň: Príbeh ikony zlatej industriálnej éry Bratislavy

Text:

Urban Market ide po prvýkrát do Jurkovičovej Teplárne. Prečítajte si viac o tomto výnimočnom industriálnom priestore. 

Jurkovičova Tepláreň je dnes súčasťou bratislavského staromestského diania. Kedysi by ste sem však len tak nezavítali – nachádza sa na mieste
bývalej priemyselnej štvrte. V minulosti totiž slúžila ako moderné závodné zariadenie vtedajšej rafinérie minerálnych olejov Apollo.

Je to Jurkovič? Je!
Za pôvodného autora návrhu starej funkcionalistickej budovy teplárne je považovaný architekt a zakladateľ modernej architektúry na Slovensku Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho tvorbu určite dobre poznáte. Medzi jeho najvýznamnejšie stavby sa bezpochyby radí Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom, v Bratislave môžete okrem Jurkovičovej Teplárne obdivovať napríklad budovu Sanatória Koch na Partizánskej ulici či Legiodomy na Ursínyho ulici.

Zaujímavosťou však je, že pán architekt Jurkovič nezanechal žiaden písomný dôkaz o autorstve stavby. Budova
nesie charakteristické prvky jeho tvorby a vznikla v jeho poslednom tvorivom období, kedy spolupracoval so Západoslovenskými elektrárňami. Dôkazy neexistujú, no experti na jeho tvorbu nepochybujú, že za podobou teplárne stojí práve on. 

Neľahké začiatky
Silocentrála bola postavená v roku 1942 a krátko na to, 16. júna 1944, sa areál Apolla stal terčom náletu amerického letectva. Okrem rafinérie, ktorá bola ich hlavným cieľom, zasiahlo bombardovanie aj Zimný prístav a Štefánikov most (dnes Starý most). Za necelých 10 minút dopadlo na mesto takmer 370 ton bômb. 

Útok zasiahol až 80% závodu a čiastočne poškodil aj budovu novej teplárne. V roku 1945 prebehla rekonštrukcia, vďaka ktorej sa podarilo obnoviť aspoň časť výroby rafinérie. 

Teplo aj do vašich domovov
Od roku 1953 fungovala silocentrála zároveň ako elektráreň a tepláreň pod názvom Tepláreň Bratislava I. Horúcu paru poskytovala do priľahlých tovární, ale aj do siete centrálneho vykurovania mnohých budov v Starom meste či nových sídlisk, napríklad aj do oblasti 500 bytov. S vývojom technológií a zmenou paliva Tepláreň neustále rozširovala výrobu.

Rafinéria pokračovala ako výrobný priestor rozvíjajúceho sa Slovnaftu až do roku 1963, kedy bola asanovaná. Je to až zázrak, že jedinou zachovanou budovou z tohto obdobia bola práve Jurkovičova Tepláreň. 

Ikona architektúry
Ani ju však neminul častý osud industriálnych budov, a keď bola koncom 20. storočia jej prevádzka ukončená, niekoľko nasledujúcich rokov chátrala. Napriek tomu, že budova bola čoraz v horšom stave, bola považovaná za priam architektonickú ikonu. V roku 2008 začalo svitať na lepšie časy – objekt bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Tehlu po tehle
Rekonštrukcie sa Tepláreň dočkala v roku 2018, kedy spoločnosť Penta Real Estate získala povolenie na jej revitalizáciu. Tá bola koncipovaná tak, aby všetky pôvodné časti ostali viditeľné a zachované spolu s rukopisom Dušana Jurkoviča. 

Budova bola však značne poškodená. Odborníci museli prejsť celú fasádu – tehlu po tehle – a v prípade, že niektorá bola v nevyhovujúcom stave, museli ju vymeniť. Zachovaných bolo presne
31 736 tehál z pôvodnej fasády, z ktorých mnohé boli využité v interiéri po rekonštrukcii.

V interiéri architekti využili voľný priestor tak, že doň vložili novú konštrukciu, ktorú odsadili od fasád. Vďaka tomu sa celý objekt staticky stabilizoval, a zároveň tak vznikli nové plochy a podlažia. Využil sa podobný princíp ako v prípade obrátenej pyramídy Slovenského rozhlasu – princíp
budovy v budove.

Na projekte participovali tri architektonické a projekčné ateliéry. Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP boli zodpovední za architektúru adaptácie interiérových priestorov, PAMARCH za obnovu plášťa budovy a štúdio Perspektiv navrhlo flexibilné kancelárie BASE.

Rekonštrukcia sa stretla s uznaním nielen širokej, ale aj odbornej verejnosti. V roku 2022 získala Jurkovičova Tepláreň Cenu Dušana Jurkoviča a ocenenie v medzinárodnej súťaži Architecture Master Prize Award, kde zvíťazila v kategórii Industriálne stavby. Na tomto podujatí v španielskom Bilbau uspela ako vôbec prvý projekt zo Slovenska.

Čo nájdete v Jurkovičovej Teplárni v súčasnosti?
Jurkovičova Tepláreň je súčasťou areálu SKY PARK, novovznikajúcej mestskej štvrte hlavného mesta, a zmenila sa z industriálneho zariadenia na komunitný priestor. Je sídlom coworkingového centra BASE, Alto Real Estate a rôznych firiem, zájsť môžete do reštaurácie WERK či galérie DOT. Contemporary Art Gallery a ich kaviarne. Je obkolesená veľkým zeleným parkom a rezidenčnými vežami, ktoré navrhol ateliér ikony a prvej dámy svetovej architektúry Zahy Hadid. 

A v máji tam nájdete aj Urban Market! 
V rámci jarnej edície pre vás v spolupráci s Alto Real Estate pripravujeme aj špeciálny program:

  • na komentovaných prehliadkach Jurkovičovej Teplárne spoznáte príbeh tejto architektonickej ikony a dostanete sa na miesta, ktoré nie sú bežne dostupné širšej verejnosti. S odborným výkladom vás prevedú Dušan Ševela a Erik Páleš z Alto Real Estate, ktorí stáli pri celej rekonštrukcii budovy. 
  • spoločne sa vyberieme aj na exkluzívne vyhliadky – dostaneme sa na najvyšší bod jednej z rezidenčných veží SKY PARK – prekonáme celkom 31 podlaží. Popri tom sa dozvieme aj pár architektonických zaujímavostí o projekte. 

Upozorňujeme, že kapacita prehliadok/vyhliadok je limitovaná, preto odporúčame zakúpiť si vstupenku vopred – v cene je zahrnutý aj jednodňový vstup na Urban Market 2023 (Spring Edition), platný v deň prehliadky/vyhliadky).

VIAC INFO A PREDPREDAJ:
Komentované prehliadky Príbeh Jurkovičovej Teplárne – klik TU.
Vyhliadky Pohľad zo SKY PARKu – klik TU.

Všetky informácie o programe a sprievodcoch nájdete v evente na Facebooku.

Prehrať video

Mohlo by vás zaujímať

Horúčku sobotňajšej noci vytancujete jedine na Urban Market Saturday Night

Vytancujte horúčku sobotňajšej noci na (pre-)afterke jarnej edície Urban Marketu. Z Jurkovičovej Teplárne sa presunieme na Šafko, kde vás svojimi setmi rozhorúčia Karaoke Tundra & IRRENAFFORD, Kansiik, DJ GÄP, Whithe, fralaa, Neraev a Eric C. Až do svitania priatelia!

Čítať viac

Spoznajte príbehy lokálneho dizajnu na jarnom Urban Markete

Jarná edícia bude prebiehať od piatka 12. 5. do nedele 14. 5. vo výnimočnom industriálnom priestore Jurkovičovej Teplárne a v okolitom areáli SKY PARKu.

Čítať viac

Nápadité alebo tradičné? Vyberte si svoje vianočné ozdoby!

V niektorých rodinách sa vianočné ozdoby dedia po generácie. Ak však nemáte to šťastie, môžete si vytvoriť vlastnú nadčasovú kolekciu. Nemusíte si pritom všetko zadovážiť naraz, ale každý rok svoju zbierku obohatiť o niečo nové a hodnotné. Pestrú ponuku nápaditých aj tradičných ozdôb nájdete u lokálnych značiek a výrobcov.

Čítať viac