mini in: studio elave

Text:

Veselé, farebné a zároveň pôvabné, tak pôsobia porcelánové šperky a keramické doplnky zo studio elave. Veronika objavila kúzlo keramiky počas štúdia etnológie, no na dlhší čas zostalo len pri jednom kurze. Skutočne sa svojmu koníčku oddala až neskôr, keď si uvedomila, že keramická tvorba nemusí byť len o točení na kruhu a začala veci modelovať. To ju chytilo a už nepustilo, takže po úvodnej tvorbe pre seba a priateľky vzniklo pred približne dvomi rokmi studio elave. Značku zatiaľ manažuje po všetkých stránkach Veronika sama, pomáha a radí jej však aj mama Elena, ktorá sa taktiež venuje keramickej tvorbe.

Čo ťa na tvojej práci, respektíve tvorbe najviac baví? 

Najviac ma baví to, že z hliny a porcelánu sa dá vytvoriť až neuveriteľne veľa rôznych vecí. Keramika má určite svoje limity, ale tých možností je naozaj kopec. Človek si preto asi ani nemôže povedať, že už skúsil všetko a všetko vie. Stále sa máš kam posúvať, objavovať nové postupy, ale aj materiál. Existuje viacero druhov hlín, farieb, techník. Nápadov je viac ako času na ich realizovanie. 

Na ktorý svoj produkt alebo dielo si najviac hrdá?

Na porcelánové prstene a najnovšie aj porcelánové šálky. Na výrobu sú dosť náročné, ale výsledok takmer vždy poteší.

Kto sú tvoji zákazníci/čky? 

Od detí, ktoré zaujme farebnosť, cez rozhľadené, uvedomelé ženy, ktoré ocenia to, že je každý kúsok originál a že si nekupujú lacnú umelú napodobeninu, ktorá je tisíckrát spravená úplne rovnako,  až po dámy v najlepších rokoch, ktoré zaujme príbeh skrytý v každom ručne vyrobenom kúsku.

Na čo sa aktuálne tešíš? 

Teším sa na festival Atmosféra a festival Grape, kde ma nájdete v handmade zóne a v stane Urban Marketu.

Obľúbený materiál alebo technika? 

Pracujem predovšetkým s porcelánom a občas s hlinou. Porcelán je trošku ješitnejší, ale myslím, že si už na seba zvykáme. Najradšej ručne tvarujem prstene a šálky. Mám rada proces, kedy už je hotový ten neohrabaný základ a postupnou jemnou a trpezlivou úpravou začínajú veci nadobúdať požadovaný tvar. 

V čom vidíš budúcnosť? 

Globálne? To by bolo nadlho a neviem, či by to bolo veľmi optimistické.  Pri mojej tvorbe vidím budúcnosť v lepšom zorganizovaní sa a v prehĺbení vedomostí o tom, čo a ako robím. Mám sa toho ešte veľa čo učiť. Určite by som rada studio elave posúvala ďalej, kvalitou, kreativitou aj marketingovo. 

Čo ťa v ostatnej dobe zaujalo v kultúre, umení?

Najnovšie inštalácia vizuálneho diela Last Generation od Andrása Cséfalvaya na Pohode, teším sa aj na vizuálne umenie na festivale Grape. 

Tiež ma baví virtuálne sledovať, čo sa deje v Slovenskom Inštitúte v Jeruzaleme, teraz tam boli na rezidencii Filip Sabol a Matúš Maťátko, zostal tam po nich projekt Holy City. 

Ako si užívaš leto?

Tento rok úplne pohodovo, atmosférovo, grejpovo, festivalovo…

 

Ďalšie články nájdeš tu:

Šperkom sa venujeme počas celého leta. Viete ako sa o ne správne starať? Prečítajte si článok na našom webe.

Mohlo by vás zaujímať

mini in: tjorni

Keramickú značku tjorni ste na Urban Markete mohli po prvýkrát stretnúť na minuloročnej zimnej edícii. Stojí za ňou Michaela Štefanidesová, ktorá sa remeslu za ostatných päť rokov priučila v ÚĽUVe. Viac sa o nej dozviete v našom mini rozhovore.

Čítať viac

Čerstvé Ovocie_FM: Martina Mlynská – Oslava remesla, pomalosti a krásy, ktorá spája generácie

Martina Mlynská je zakladateľkou značky Babina Clothing, ktorá sa zameriava na ručne pletené svetre a doplnky vyrobené staršími dámami z celého Slovenska. Vypočujte si rozhovor v podcaste Čerstve Ovocie_FM.

Čítať viac

mini in: ZMOTALA

Anči Strike svoj prvý textilný vrkoč ušila ešte v lete 2021 na základe spontánneho nočného nápadu. Postupom času z produktu pre radosť vznikla úspešná značka ZMOTALA a Anči má svoje unikátne textilné vrkoče dokonca patentované. So šitím jej tak dnes už na základe jej strihu pomáha krajčírska dielňa, no o všetko ostatné okolo značky sa stále stará osobne, prípadne s pomocou manžela Laciho. Prečítajte si viac v našom mini rozhovore.

Čítať viac