studio elave / porcelánové prstene
studio elave / porcelánové prstene

mini in: studio elave

Text:

Veselé, farebné a zároveň pôvabné, tak pôsobia porcelánové šperky a keramické doplnky zo studio elave. Veronika objavila kúzlo keramiky počas štúdia etnológie, no na dlhší čas zostalo len pri jednom kurze. Skutočne sa svojmu koníčku oddala až neskôr, keď si uvedomila, že keramická tvorba nemusí byť len o točení na kruhu a začala veci modelovať. To ju chytilo a už nepustilo, takže po úvodnej tvorbe pre seba a priateľky vzniklo pred približne dvomi rokmi studio elave. Značku zatiaľ manažuje po všetkých stránkach Veronika sama, pomáha a radí jej však aj mama Elena, ktorá sa taktiež venuje keramickej tvorbe.

Čo ťa na tvojej práci, respektíve tvorbe najviac baví? 

Najviac ma baví to, že z hliny a porcelánu sa dá vytvoriť až neuveriteľne veľa rôznych vecí. Keramika má určite svoje limity, ale tých možností je naozaj kopec. Človek si preto asi ani nemôže povedať, že už skúsil všetko a všetko vie. Stále sa máš kam posúvať, objavovať nové postupy, ale aj materiál. Existuje viacero druhov hlín, farieb, techník. Nápadov je viac ako času na ich realizovanie. 

Na ktorý svoj produkt alebo dielo si najviac hrdá?

Na porcelánové prstene a najnovšie aj porcelánové šálky. Na výrobu sú dosť náročné, ale výsledok takmer vždy poteší.

Kto sú tvoji zákazníci/čky? 

Od detí, ktoré zaujme farebnosť, cez rozhľadené, uvedomelé ženy, ktoré ocenia to, že je každý kúsok originál a že si nekupujú lacnú umelú napodobeninu, ktorá je tisíckrát spravená úplne rovnako,  až po dámy v najlepších rokoch, ktoré zaujme príbeh skrytý v každom ručne vyrobenom kúsku.

Na čo sa aktuálne tešíš? 

Teším sa na festival Atmosféra a festival Grape, kde ma nájdete v handmade zóne a v stane Urban Marketu.

Obľúbený materiál alebo technika? 

Pracujem predovšetkým s porcelánom a občas s hlinou. Porcelán je trošku ješitnejší, ale myslím, že si už na seba zvykáme. Najradšej ručne tvarujem prstene a šálky. Mám rada proces, kedy už je hotový ten neohrabaný základ a postupnou jemnou a trpezlivou úpravou začínajú veci nadobúdať požadovaný tvar. 

V čom vidíš budúcnosť? 

Globálne? To by bolo nadlho a neviem, či by to bolo veľmi optimistické.  Pri mojej tvorbe vidím budúcnosť v lepšom zorganizovaní sa a v prehĺbení vedomostí o tom, čo a ako robím. Mám sa toho ešte veľa čo učiť. Určite by som rada studio elave posúvala ďalej, kvalitou, kreativitou aj marketingovo. 

Čo ťa v ostatnej dobe zaujalo v kultúre, umení?

Najnovšie inštalácia vizuálneho diela Last Generation od Andrása Cséfalvaya na Pohode, teším sa aj na vizuálne umenie na festivale Grape. 

Tiež ma baví virtuálne sledovať, čo sa deje v Slovenskom Inštitúte v Jeruzaleme, teraz tam boli na rezidencii Filip Sabol a Matúš Maťátko, zostal tam po nich projekt Holy City. 

Ako si užívaš leto?

Tento rok úplne pohodovo, atmosférovo, grejpovo, festivalovo…

 

Ďalšie články nájdeš tu:

Šperkom sa venujeme počas celého leta. Viete ako sa o ne správne starať? Prečítajte si článok na našom webe.

Mohlo by vás zaujímať

Eva a Zuzana z Tender November: Na zipsy na tričkách sme dodnes nemali jedinú reklamáciu

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie tričko na dojčenie? Ak navštevujete Urban Market, je dosť možné, že odpoveďou je Tender November. Vkusné, v krásnych farbách, z organickej bavlny a v kvalitnom prevedení, ktoré vydrží roky. To vám dosvedčia dnes už stovky spokojných zákazníčok. Tender November však už dnes ponúka ďaleko viac. S Evou a Zuzanou sme sa porozprávali o začiatkoch značky, ako fungujú ich kolekcie na pre-order, aj prečo by radšej neradili podnikať s textilom.

Čítať viac

Máme otvorené! ☀️ Jarný Urban Market 2024 je späť na známom mieste.

Po piatich rokoch sme späť na Fakulte architektúry a dizajnu STU a Námestí slobody! Príďte si s nami užiť známe miesto v novom šate. Na jarnom Urban Markete sa stretnete s vyše 120 lokálnymi značkami a kopou sprievodného programu. Sme tu až do nedele, 18:00.

Čítať viac

mini in: Epersia

Pravý šafran a výrobky zo šafranu, šperkovnice zdobené starobylou perzskou technikou a pravé tyrkysy má v ponuke Epersia. Značku založila Zuzi so svojím mužom Ferim potom, čo pred rokmi absolvovali dobrodružnú cestu po Perzii. Naozaj rozvíjať ju však začali minulý rok. Feri sa stará o technické zázemie a vývoj produktov, Zuzi zastrešuje procesy smerujúce von, k zákazníkom a spolu vám prinášajú pravé poklady z Perzie.

Čítať viac