studio elave / porcelánové prstene
studio elave / porcelánové prstene

mini in: studio elave

Text:

Veselé, farebné a zároveň pôvabné, tak pôsobia porcelánové šperky a keramické doplnky zo studio elave. Veronika objavila kúzlo keramiky počas štúdia etnológie, no na dlhší čas zostalo len pri jednom kurze. Skutočne sa svojmu koníčku oddala až neskôr, keď si uvedomila, že keramická tvorba nemusí byť len o točení na kruhu a začala veci modelovať. To ju chytilo a už nepustilo, takže po úvodnej tvorbe pre seba a priateľky vzniklo pred približne dvomi rokmi studio elave. Značku zatiaľ manažuje po všetkých stránkach Veronika sama, pomáha a radí jej však aj mama Elena, ktorá sa taktiež venuje keramickej tvorbe.

Čo ťa na tvojej práci, respektíve tvorbe najviac baví? 

Najviac ma baví to, že z hliny a porcelánu sa dá vytvoriť až neuveriteľne veľa rôznych vecí. Keramika má určite svoje limity, ale tých možností je naozaj kopec. Človek si preto asi ani nemôže povedať, že už skúsil všetko a všetko vie. Stále sa máš kam posúvať, objavovať nové postupy, ale aj materiál. Existuje viacero druhov hlín, farieb, techník. Nápadov je viac ako času na ich realizovanie. 

Na ktorý svoj produkt alebo dielo si najviac hrdá?

Na porcelánové prstene a najnovšie aj porcelánové šálky. Na výrobu sú dosť náročné, ale výsledok takmer vždy poteší.

Kto sú tvoji zákazníci/čky? 

Od detí, ktoré zaujme farebnosť, cez rozhľadené, uvedomelé ženy, ktoré ocenia to, že je každý kúsok originál a že si nekupujú lacnú umelú napodobeninu, ktorá je tisíckrát spravená úplne rovnako,  až po dámy v najlepších rokoch, ktoré zaujme príbeh skrytý v každom ručne vyrobenom kúsku.

Na čo sa aktuálne tešíš? 

Teším sa na festival Atmosféra a festival Grape, kde ma nájdete v handmade zóne a v stane Urban Marketu.

Obľúbený materiál alebo technika? 

Pracujem predovšetkým s porcelánom a občas s hlinou. Porcelán je trošku ješitnejší, ale myslím, že si už na seba zvykáme. Najradšej ručne tvarujem prstene a šálky. Mám rada proces, kedy už je hotový ten neohrabaný základ a postupnou jemnou a trpezlivou úpravou začínajú veci nadobúdať požadovaný tvar. 

V čom vidíš budúcnosť? 

Globálne? To by bolo nadlho a neviem, či by to bolo veľmi optimistické.  Pri mojej tvorbe vidím budúcnosť v lepšom zorganizovaní sa a v prehĺbení vedomostí o tom, čo a ako robím. Mám sa toho ešte veľa čo učiť. Určite by som rada studio elave posúvala ďalej, kvalitou, kreativitou aj marketingovo. 

Čo ťa v ostatnej dobe zaujalo v kultúre, umení?

Najnovšie inštalácia vizuálneho diela Last Generation od Andrása Cséfalvaya na Pohode, teším sa aj na vizuálne umenie na festivale Grape. 

Tiež ma baví virtuálne sledovať, čo sa deje v Slovenskom Inštitúte v Jeruzaleme, teraz tam boli na rezidencii Filip Sabol a Matúš Maťátko, zostal tam po nich projekt Holy City. 

Ako si užívaš leto?

Tento rok úplne pohodovo, atmosférovo, grejpovo, festivalovo…

 

Ďalšie články nájdeš tu:

Šperkom sa venujeme počas celého leta. Viete ako sa o ne správne starať? Prečítajte si článok na našom webe.

Mohlo by vás zaujímať

mini in: Atelier Objectora

S Atelierom Objectora sa nám spájajú najmä výrazne ženské prívesky a náramky, ktoré dýchajú atmosférou antiky. Autorské šperky a objekty z dreva a mosadze tvorí Mya Javorková od roku 2019. S výrobou a organizáciou jej čiastočne pomáha snúbenec Peter, inak však všetko okolo svojej značky zabezpečuje Mya osobne. Okrem vlastnej tvorby pravidelne organizuje aj rôzne workshopy a kurzy práce s drevom a mosadzou.

Čítať viac

mini in: IMI OLA

Svoj prvý náramok pre kamarátku k narodeninám vyrobila Lenka Valent v novembri 2021. Dnes sa môže pýšiť stovkami predaných náramkov a prsteňov, ktoré prezentuje pod značkou IMI OLA. Hoci je to už pri týchto množstvách náročné, všetky svoje výrobky stále navrhuje, vyrába, predáva aj propaguje sama. Ako tiež sama hovorí,  rada by to tak – možno trochu iracionálne – udržala aj do budúcnosti. 

Čítať viac

Buďte originálni! Vystúpte z festivalového davu a oblečte sa do lokálnej tvorby

V Urban Market zóne na Grape festivale sa už tento víkend predstaví takmer 60 značiek.

Čítať viac