Poznáte zásady starostlivosti o šperky?

Text:

Zlato, striebro, platina. Šperky vyrobené z ušľachtilých kovov máme rady, lebo naozaj veľa vydržia. Aj o tie sa však treba starať a najmä letné aktivity im dávajú zabrať. Viete, na čo si dávať pozor, aby vám vaše poklady vydržali v dobrom stave čo najdlhšie?

Ani zlato nie je imúnne voči chlóru a morskej vode

Šperky by sme mali v prvom rade chrániť pred vlhkosťou a chemikáliami. Nie, ani zlato voči ich vplyvu nie je úplne imúnne. Ak ho budete často vystavovať kontaktu so slanou, alebo chlórom ošetrenou vodou, časom môže stratiť svoj lesk. Chemické látky obsiahnuté v kozmetických prípravkoch môžu zase spôsobiť aj to, že sa na povrchu šperku objavia fľaky.

Šperky teda v ideálnom prípade odkladáme pred plávaním, či už sa chystáme do bazéna alebo do mora. Obzvlášť si treba dávať pozor na nosenie šperkov v termálnych kúpeľoch, najmä ak ide o vodu s vyšším obsahom síry. Napríklad zo strieborných šperkov sa tak ľahko môžu stať úplne čierne. Vyčistenie je síce možné, ale domáce podmienky na to pravdepodobne stačiť nebudú. Návšteve profesionála sa tak nevyhnete.

Samostatnou kapitolou sú kozmetické a čistiace prípravky. Pozor najmä na rôzne rozprašovače, napríklad laky na vlasy alebo parfumy, pri ktorých nevieme zamedziť usadzovaniu aerosólu na šperku, pokiaľ ho máme pri aplikácii na sebe. Rovnako je vhodné zložiť prstene, prípadne aj náramky pred nanesením krému rukami.

Šperky by sme mali tiež odkladať pred športovými a ďalšími fyzicky náročnými aktivitami, aby sme zabránili ich mechanickému poškodeniu. Ani pot nie je ich najlepší kamarát.

Oblečenie perieme, šperky čistíme

Šperky treba pravidelne čistiť, podobne ako čistíme – perieme svoje oblečenie. Pri šperkoch z drahých kovov na to vo väčšine prípadov stačí saponát, teplá voda a jemná handrička, pri silnejšom znečistení zubná kefka s jemnými štetinami. Pri čistení šperkov platí, že menej je viac a postupujeme jemne, bez silného tlaku, aby sme šperk nepoškriabali.

Okrem takéhoto čistenia je vhodné šperky aj dezinfikovať, najmä ak ide o náušnice, alebo prstene, ktoré držia na koži relatívne pevne. Pri podozrení na alergiu môžu byť v skutočnosti na vine baktérie, ktoré žijú na povrchu šperku a spôsobujú zápaly kože, nie kovy samotné. Na dezinfekciu dobre poslúži obyčajný lieh z lekárne.

V neposlednom rade je šperky vhodné aj pravidelne preleštiť, ideálne handričkou na to určenou. Mnoho klenotníkov ich k svojim výrobkom priamo prikladá.

Pozor, ak sú súčasťou šperku perly alebo drahé kamene vhodné spôsoby čistenia konzultujte s výrobcom, vyžadujú si špecifickú starostlivosť!

Ak si nie ste istí z akého materiálu sa váš šperk alebo jeho časti skladajú a ako sa oň správne postarať, vždy sa radšej s čistením obráťte na profesionála, než by ste mali riskovať nenávratné poškodenie šperku. 

Vhodná je tiež pravidelná odborná kontrola, či všetko drží a funguje, ako má. Vyhnete sa tak vypadnutým kameňom a ďalším nenávratným stratám.

Majú rady sucho a tmu

Šperky, ktoré nenosíme, skladujeme na suchom, tmavom mieste. Ideálne sú na to určené šperkovnice, prípadne krabičky, v ktorých sme šperk kúpili. Šperkovnicu nenechávame v kúpeľni, kuchyni, ani inej miestnosti s vyššou vlhkosťou.

Tip: vkusné šperkovnice a stojany na šperky ponúka Ateliér Objectora

A čo šperky z iných, ako ušľachtilých kovov?

Vždy sa riaďte odporúčaniami výrobcu, keďže každý materiál má svoje špecifiká. Pri všetkých šperkoch bez rozdielu by sme sa však mali aspoň snažiť o vyvarovanie sa ich kontaktu s vlhkosťou, chemickými látkami a mechanickému poškodeniu.

Napríklad mosadz relatívne ľahko oxiduje už len pôsobením vzduchu a ide o prirodzený proces. Zoxidovanú vrstvu je však možné odstraňovať pravidelným čistenim a leštením šperku. Na druhú stranu, táto patina môže mať tiež niečo do seba, záleží aj od osobných preferencií.

Pozor na pozlátené šperky! Aj keď vám výrobca tvrdí, že sa s nimi môžete kúpať, nie je to úplná pravda. Pozlátený šperk sa vždy skôr či neskôr ošúcha, akurát pri kvalitnejších pozláteniach tento proces trvá dlhšie. Kontakt s vodou ho však urýchľuje.

Zatiaľ čo pri šperkoch z ušľachtilých kovov či zliatin je väčšinu problémov možné jednoducho vyriešiť preleštením a čistením, pri pozlátených šperkoch býva konečnou možnosťou šperk odzlátiť a opätovne pozlátiť. To už je finančne aj časovo náročnejšia procedúra.

Správny výber je polovica úspechu

Nie všetky šperky sú svojou povahou a prevedením vhodné na každodenné nosenie. Myslite na to prí výbere šperku a jeho nasledovnom používaní, aby vám robil radosť čo najdlhšie.

Ďalšie články nájdeš tu:

Časť informácií do článku poskytla šperkárka Marta Juhász. Prečítajte si rozhovor na našom webe.

Mohlo by vás zaujímať

mini in: Nada

Mäkkučké. Huňaté. Nápadité. S pletenými kabelkami Nada sa v dave nestratíte. Ak máte rady výrazné doplnky, túto značku by ste určite mali skontrolovať. Nina Majerov vyrába svoje produkty ručne v spolupráci s mamou Dadou, ktorá ju všetko naučila. Značku Nada Nina spustila v maturitnom ročníku – popri učeniu sa na skúšky plietla, pripravovala grafiku, texty a ďalšie nutnosti, aby mohla svetu predstaviť svoje produkty. Okrem kabeliek má už dnes v portfóliu aj vankúše a plánuje aj ďalšie novinky. Okrem maminy Nine so značkou pomáha aj kamarát Alex, ktorý všetky produkty krásne nafotil a na markety chodí vypomáhať kamarátka Martina. 

Čítať viac

mini in: Biela Laba

Možno aj vás na Urban Markete zaujali šálky a ďalšie keramické výrobky s milými kresbami. Pod značkou Biela Laba ich tvorí Katka Jakubčinová a v jej portfóliu nájdeme úžitkovú kameninu a keramické brošne. Tvorbe sa venuje od roku 2014, značku Biela Laba rozvíja od 2019.

Čítať viac

Eva a Zuzana z Tender November: Na zipsy na tričkách sme dodnes nemali jedinú reklamáciu

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie tričko na dojčenie? Ak navštevujete Urban Market, je dosť možné, že odpoveďou je Tender November. Vkusné, v krásnych farbách, z organickej bavlny a v kvalitnom prevedení, ktoré vydrží roky. To vám dosvedčia dnes už stovky spokojných zákazníčok. Tender November však už dnes ponúka ďaleko viac. S Evou a Zuzanou sme sa porozprávali o začiatkoch značky, ako fungujú ich kolekcie na pre-order, aj prečo by radšej neradili podnikať s textilom.

Čítať viac