Mesto z prachu, popola a ruín. Publicista Marek Hudec vo svojom dokumentárnom románe Uzol skúma rany, ktoré na Nových Zámkoch zanechali tony padajúcich bômb. Tri zničujúce americké bombardovania medzi októbrom 1944 a marcom 1945 navždy zmenili ich tvár. Tisíce zabitých ľudí, veľká väčšina budov v troskách. Po druhej svetovej vojne boli Nové Zámky najviac zničeným mestom na území dnešného Slovenska a dobové zápisy prirovnávajú deštrukciu mesta, ktoré pokryla vrstva prachu a popola, k Sodome a Gomore.

Marek Hudec pochádza z Nových Zámkov. Žurnalistiku študoval najskôr v Bratislave, neskôr na Masarykovej univerzite v Brne a cez program Erazmus pol roka v Bordeaux. Päť rokov písal recenzie pre filmové magazíny Kinema a Kinečko, v Pravde a v Českom rozhlase absolvoval odbornú stáž. V Brne pripravoval magazín o kultúrnych podujatiach Cliché-Brunn. Od roku 2015 je redaktorom oddelenia kultúry v denníku Sme. Prvé poviedky publikoval v magazíne Inspire,  časopise Život a na internetovom projekte Drak sa vracia. Ceny získal v súťažiach Prečo mám rád slovenčinu, Slovensko, Mladá slovenská poviedka a O cena Dominika Tatarku.

Moderuje: Laura Hryhoryeuová (Kapitál)

Diskusiu prináša literarnyklub.sk.

Prehrať video

Views Navigation

Udalosť Navigácie Zobrazení

Dnes

Bolf Kalimbas

Predstavte si, že existuje spôsob, ako sa stať hudobníkmi aj bez rokov drilu na hudobnom nástroji! Spôsob, vďaka ktorému objavíte svoj vnútorný rytmus, a to cez pohyb, hru a radosť.

Detail akcie

Nedeľná chvíľka poézie: Básne SK/CZ
literarnyklub.sk

Spoznajte finalistky a finalistov 11. ročníka medzinárodnej literárnej súťaže Básne SK/CZ 2021 – Oľgu Gluštíkovú, Jakuba Lenčéša, Filipa Németha a Andreu Vatulíkovú. Autorské čítanie moderuje poet a koordinátor súťaže Michal Tallo. Reč bude aj o aktuálnom ročníku súťaže, ktorý má uzávierku 31. 8. 2022.

Detail akcie

Jana Turzáková: Krídla z papiera
literarnyklub.sk

Hlavná hrdinka knihy si postupne zvyká na vidiecke prostredie južného Slovenska. Banálna všednosť sa stretáva so surreálnosťou, v starých rodinných príbehoch sa tematizuje život a smrť. Pointy poviedok často prekvapia svojou absurdnosťou, nútia premýšľať nielen o peripetiách postáv, ale aj o skúsenostiach, ktoré máme všetci spoločné. Zbierka krátkych próz Krídla z papiera je knižným debutom Jany Turzákovej. Knihu ilustrovala Jana Farmanová.

Detail akcie

Deti a architektúra
Nové Lido

Aj architektúra môže byť hravá a zaujímavá. Ako k nej viesť deti už od malička, aké sú vhodné vzdelávacie postupy a ako u dieťaťa odhaliť talent na architektúru? To nám prezradí Darina Lalíková, predsedníčka OZ Euroarch a autorka projektu Deti a architektúra, v rámci ktorého každoročne absolvujú žiaci 2. stupňa základných škôl inovatívny vzdelávací kurz o architektúre.

Detail akcie

Turista vo vlastnom meste
Kalab

Stane sa vám, že vo vlastnom meste narazíte na miesta, o ktorých ste ani netušili, že existujú? Alebo sa vám stalo, že máte návštevu zo zahraničia a vlastne ani neviete, kam by ste ich vzali? V Bratislave len prednedávnom vznikli dve dôležité mapy – jedna zo siete USE IT pre turistov a jedna z mestskej časti Petržalka pre lokálnych. Obe rozprávajú o miestach, ktoré vám možno nenapadnú hneď na prvú a prekvapia aj rodákov.

Detail akcie

Gonso

Sasha Mamaev a.k.a. Gonso je multiinštrumentalista a gurmán hudby celého sveta. Vyrastal a žil na 4 rôznych kontinentoch a so svojím hlavným projektom Gonsofus precestoval Európu aj svet. Svoj multikultúrny a multižánrový prístup predstaví aj vo svojom DJ sete na Urban Markete. Tešiť sa môžete na šťavnaté kombinácie čílskeho hip hopu s tureckým jazzom, či kenskú lingalu dochutenú reggae.

Detail akcie