Vyznáte sa v udržateľných produktoch?

Text:

Udržateľnosť v odevnom priemysle sa za ostatné roky dostala z úzadia do centra pozornosti. Na výber máme neporovnateľne viac možností. Recyklované a organické materiály, zodpovedné zdroje a k tomu množstvo certifikátov a ochranných známok. Zorientovať sa v nich však vôbec nemusí byť ľahké. Prinášame vám preto výber výrazov, s ktorými sa môžete pri nákupe stretnúť.

B Corporation

B Corporation je certifikát, ktorý udeľuje nezisková organizácia B Lab podnikateľským subjektom na základe ich spoločenského dopadu. Značky, ktoré chcú získať B Corporation označenie, musia spĺňať štandardy v oblastiach vplyvu na životné prostredie a spoločnosť.

bluesign® – YOUR PARTNER IN RESPONSIBLE AND MORE SUSTAINABLE TEXTILES

Za označením bluesign sa skrýva systém procesov, ktoré aktívne eliminujú látky škodlivé pre životné prostredie z výroby odevov a ďalších textilných produktov, a to od prvého vlákna až po výsledný produkt. Dôraz je kladený už v prvom kroku na používanie bezpečných chemikálií pri výrobe vlákien a látok. Bluesign kritériá predstavujú najvyšší štandard v tejto oblasti a zameriavajú sa tiež na zníženie uhlíkovej stopy, spotreby vody, spotreby energie a zdravie a bezpečnosť pracovníkov a pracovníčok vo výrobe. S označením bluesign sa môžete stretnúť pri výrobkoch značky Abraka.

ECONYL® – Regenerovaný nylon

Aj rybárske siete stratené v moriach, staré koberce či zbytky materiálov z priemyselnej výroby môžu mať zmysluplné využitie. Vyrába sa z nich napríklad ECONYL, regenerovaný nylon, ktorý sa svojou čistotou a vlastnosťami v ničom nelíši od nového nylonu vyrábaného z fosílnych zdrojov. Nylon takto môže byť regenerovaný prakticky donekonečna. Zo slovenských značiek s ECONYLom pracuje napríklad Abraka či SimplyFit.

European Flax™

Certifikácia sa zameriava na ľan, ktorý je pestovaný v západnej Európe bez použitia GMO a s prístupom rešpektujúcim životné prostredie. S týmto materiálom pracuje napríklad značka gust.

The Forest Stewardship Council® (FSC®)

Pod označením FSC sa skrýva program manažovania lesných porastov, ktorého cieľom je zaručiť, že drevo pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov, ktoré poskytujú spoločenské, prírodné a ekonomické benefity.

Global Recycled Standard (GRS) a Recycled Claim Standard (RCS)

Oba certifikáty zavádzajú štandardy na overovanie prítomnosti recyklovaných materiálov vo výrobkoch. Oproti RCS má GRS vyššie nároky na minimálne množstvo recyklovaného obsahu (aspoň 50%). Navyše, pre túto certifikáciu je potrebné spĺňať aj nároky z hľadiska dopadov na životné prostredie a spoločnosť. GRS certifikované materiály používa Abraka.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

GOTS sa zameriava na používanie organických vlákien. Certifikáciu GOTS môže dostať každý produkt spĺňajúci chemické, ekologické a spoločenské kritériá, vrátane samotných látok, vlákien ako aj hotových produktov. Tričká s certifikáciou GOTS nájdete napríklad u slovenskej značky Identities.

OEKO-TEX®

Jedna z najrozšírenejších certifikácií sa zameriava na textílie a kožu a ponúka hneď niekoľko typov certifikácií pre hotové výrobky či samotné vlákna. OEKO-TEX sa zameriava na sledovanie a eliminovanie používania škodlivých substancií vo výrobe a finálnom produkte, dodržiavanie udržateľných výrobných postupov či overovanie dodržiavania postupov pre organické materiály a ďalšie. Stretnete sa s ňou u väčšiny slovenských značiek spomínaných v tomto článku.

ORGANIC

Výraz Organic, alebo organický, sa často používa v súvislosti s jedlom, no je možné ho použiť aj pre materiály pestované pre textilnú výrobu, ako je bavlna či ľan. Organické materiály sa pestujú bez použitia umelých hnojív a pesticídov. Používanie prírodných hnojív je povolené.

Recyklovaný alebo upcyklovaný?

Na záver ešte dva výrazy, ktoré sú pre mnohých mätúce. Aký je medzi nimi rozdiel? Pri recyklácii produkt rozoberieme na materiál, ktorý využijeme na výrobu nového produktu. Pri upcyklácii existujúci produkt alebo materiál pretvoríme na niečo nové, ideálne aj lepšie, než čím bol pôvodne.

Samozrejme, náš zoznam nie je kompletný, keďže rôznych ďalších certifikácií by sme našli ešte neúrekom. Nezabúdajme však, že značka nepotrebuje certifikáciu na to, aby bola naozaj zodpovedná a udržateľná. Dôležité je, aké materiály používa, či, ako a kde vyrába svoje produkty.

Pestrý výber lokálnej tvorby nájdete vždy na Urban Markete. Ten najbližší sa uskutoční už 31. mája až 2. júna na Fakulte architektúry STU na Námestí slobody v Bratislave.

Ďalšie články nájdeš tu:

Jednou z našich najobľúbenejších udržateľných značiek je bezpochyby Abraka. Čítali ste už rozhovor?

Mohlo by vás zaujímať

Päť edícií na Námestí slobody

Urban Market sa po prvýkrát od roku 2019 vracia na Fakultu architektúry a dizajnu STU a Námestie slobody. Počas piatich edícií sme tu zažili nejednu pamätihodnú chvíľu. Ešte než sa o tri týždne pustíme do vytvárania nových spomienok, poďme si zopár z nich zrekapitulovať!

Čítať viac

mini in: difrens

Jakub Krkoška založil značku merino oblečenia difrens spolu so svojou partnerkou Luciou. E-shop im funguje od prelomu rokov 2022/2023, ide teda o naozaj mladú značku, v ktorej sa o všetko starajú sami – od prevádzky e-shopu, výberu dodávateľov, cez návrhy strihov, dizajny až po marketing, komunikáciu so zákazníkmi či logistiku. Už čoskoro sa po prvýkrát predstavia aj na Urban Markete!

Čítať viac

mini in: YOGINESS

YOGINESS patrí medzi obľúbené značky oblečenia a doplnkov pre ženy (nielen) na šport. Značku v roku 2016 založili Jaroslava a Kristína, ktoré oblečenie navrhujú, venujú sa marketingu aj tvorbe obsahu na sociálne siete vrátane fotiek a videí.

Čítať viac